Yerli insansız sistemlere milli batarya

İnsansız hava, kara ve deniz araçları, gücünü yerli bataryalardan alıyor.

Güvenlik güçlerinin kullandığı kask sistemlerinden insansız hava, kara ve deniz araçlarına kadar birçok envantere yerli bataryalar üretiliyor. Birikim Pilleri Genel Müdür Yardımcısı Kadem Usta, bataryaların sızdırmazlık, titreşim, ısı gibi çeşitli testlerden geçerek envantere girdiklerini ve testlerin çoğunluğunu kendi bünyelerinde gerçekleştirebildiklerini belirterek bataryalar hakkında bilgi verdi.

Eksi 40 dereceden artı 120 dereceye kadar zorlu koşullara dayanan bataryalar

Sadece pilleri değil tüm batarya paketleme sistemlerini üretebildiklerini ifade eden Kadem Usta, şu ifadeleri kullandı:

“Güvenlik güçlerinin kullandığı kask sistemlerinden, insansız hava kara ve deniz araçlarının bataryalarına kadar çeşitli üretimler gerçekleştirmekteyiz. Akıllı mühimmatların içerisinde kullanılan bataryalarımız da bulunmaktadır. BAYKAR, ASELSAN ve ROKETSAN gibi firmalarla iş birliği içerisindeyiz. Sadece batarya üretimi değil aynı zamanda batarya paketlemesini de yapmaktayız. Yani bir batarya üretileceği zaman bunun verimliliğinden hangi teknolojinin kullanılması gerektiğine, çevresel etkilerinden güvenliğine kadar tüm mühendislik çalışmalarını gerçekleştirmekteyiz.

Bu sürecin batarya yönetim sistemi, termal yönetim sistemi gibi alt sistemleri bulunmaktadır. Bunları da kendi Ar-Ge merkezimizde üretmekteyiz. IP standartlarında gereken testleri bünyemizde yapabilmekteyiz. Örneğin sızdırmazlık, titreşim, ısı gibi testleri yani eksi 40 dereceden artı 120 dereceye kadar testleri merkezimizde yapabilmekteyiz. Elektriksel testlerde ise 100 watt ve 400 ampere kadar testleri gerçekleştirmekteyiz.”

Bataryaların hangi alanlarda kullanıldığı hakkında bilgi veren Usta, “İnsansız hava, kara ve deniz araçlarının 1-2 kilowatta kadar olanlarına batarya üretmekteyiz. Örneğin insansız hava araçları savunma sanayinde daha çok nöbetçi dronlarda, insanların giremeyeceği tünel operasyonlarında kullanılan dronlarda bizim bataryalar kullanılırken özel sektör tarafında tarım ilaçlamada, gözetlemede, paket ulaştırma gibi görevleri yapan dronlarda kullanılmaktadır.

İnsansız kara araçlarında yangın söndürme, fünye ile paket imha etme gibi görevleri olan kara araçlarında, insansız deniz araçlarında ise takip sistemlerinde kullanılan küçük robotların ya da can kurtaranların yardımcısı olan dronların bataryalarını üretmekteyiz. Örneğin boğulma tehlikesi geçiren birine otomatik olarak can simidi götüren dron projesinde yer almıştık” dedi.

Aynı zamanda SAHA İstanbul üyesi olan Birikim Pilleri’nin Genel Müdür Yardımcısı Usta, sözlerini şöyle noktaladı: “Piller bataryaların hücreleridir, bu hücreler birleştirilerek uygulamaya uygun voltaj ve amperlerde bir batarya paketi haline getirilir ancak bu birleştirme işleminde bir batarya yönetim sistemi yer almamaktadır. Uygulamaya özel hesaplamalar ve testlerinin yapılması gerekmektedir. Hücre olan pillerin birleşmesiyle büyük bir batarya paketi oluşmakta ve o cihazı çalıştıracak kapasiteye göre ayarlanmaktadır. Dronlarda, insansız hava, kara ve deniz araçlarında kullanılmaktadır. Örneğin bir dron ya da füze uçarken aldığı görsel kayıtları merkeze gönderir, merkez de görüntüleri eşzamanlı olarak inceler. Bunu sağlayan cihazlar bizim bataryalarımızdır. Yani füzeyi ileriye doğru iten batarya değil yakıttır, bataryalar tetikleyici ya da iletişimi sağlayan cihazlardır.”

Kaynak: DefenceTürk

Yerli insansız sistemlere milli batarya Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum