Kosova Türk savunma sanayii ürünlerini sergiledi

Kosova Güvenlik Gücü, Kuvvet Günü kapsamında envanterinde bulunan savunma sanayii ürünlerini sergiledi.

Kosova Güvenlik Gücü (FSK), envanterinde bulunan ürünleri sergiledi. Kosova Kuvvet Günü kapsamında sergilenen ürünler arasında Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen sistemler de yer aldı. Bahse konu etkinlik, Başkent Priştine’de bulunan Adem Jashari Kışlası’nda düzenlendi.

Etkinlikte MKE tarafından geliştirilen PMT-76 Platform Makinalı Tüfek, ROKETSAN tarafından geliştirilen OMTAS tanksavar sistemi, BMC VURAN ve Otokar COBRA zırhlı araçları, Kosova halkının beğenisine sunuldu.

KOHA tarafından yapılan habere göre Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti de kışlayı ziyaret etti. Osmani, askerlerin Kosova Güvenlik Gücü’ne bağlı gönüllü olarak çalışabilmeleri için mümkün olan en iyi koşulların yaratılması için çaba gösterileceğini söyledi. Osmani, şu ifadeleri kullandı:

“Bu ordunun başkomutanı olarak dünyanın her yerinde bu ordunun başarılarının ne kadar takdir edildiği görülüyor, bu yüzden bundan son derece gurur duyuyorum. Her askerin ordumuz için isteyerek çalışma motivasyonuna sahip olması için refah, eğitim ve ek eğitim, sağlık açısından en uygun koşulları yaratmak için çalışacağız.

Bu özel gün, halkımızın, kurtuluş ordumuzun, Kosova’nın kendi ordusuna sahip olması için çok fazla kanın döküldüğü bu güne kadarki son derece büyük fedakarlığını gururla andığımız bir gündür. Bu nedenle her asker bu formayı büyük bir gururla giyiyor ve gerekirse ülkesi için canını vermeye hazır. Bugün Güvenlik Gücü, NATO standartlarına göre eğitilmiş, yalnızca barışa değil, bölge ve ötesinde güvenliğe de katkı sağlayan, ABD, İngiltere ve farklı kuvvetlerle birlikte hizmet veren bir güçtür.”

Kurti ise üç yıldan kısa bir süre içinde hükümetin Savunma Bakanlığı bütçesini iki katına çıkardığını, silah yatırımlarını üç katına çıkardığını ve yurtdışındaki subay ve askerlerin eğitim ve öğretimini dört katına çıkardığını söyledi.

Kaynak: DefenceTürk

Kosova Türk savunma sanayii ürünlerini sergiledi Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum