Azerbaycan, Ermenistan’ın İHA mobil yer kontrol aracını vurdu

Azerbaycan, Ermenistan’a ait yer kontrol istasyonunu imha etti.

Azerbaycan Ordusu, Bayraktar TB2 SİHA ile Ermensitan’a ait yer kontrol istasyonunu imha etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde 3 Ermeni askerlerinin katapult vasıtasıyla İHA’yı uçurduğu görülmekte.

Geçtiğimiz günlerde Ermenistan, havadan mühimmat bırakan drone ile Azerbaycan birliklerini hedef almıştı. Caucasus War Report isimli hesap tarafından paylaşılan ilk videoda 4 Azerbaycan askerinin hedef alındığı görülmüştü. Bu bağlamda paylaşılan ikinci videoda ise havadan bırakılan mühimmatın patlamadığı görülmüştü.

ASELSAN İHASAVAR Anti-Drone sistemi Azerbaycan kullanımında

ASELSAN’ın İHASAVAR anti-drone sistemi Azerbaycan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Bu bağlamda ASELSAN temsilcisi, 25-27 Eylül tarihleri arasında Azerbaycan’ın Bakü şehrinde düzenlenen ADEX 2018 fuarında Army Recognition’a açıklamada bulunmuştu.

ASELSAN temsilcisi, bugüne kadar teslim edilen anti-drone silahlarının sayısı hakkında detaya girmeyerek şu açıklamalarda bulunmuştu: “IHAVASAR sistemi geçtiğimiz yıl hizmete girdi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri, alçak uçuş yapan İHA’ları tespit etmek ve bastırmak için Ermenistan ile tartışmalı sınırları boyunca İHASAVAR sistemini yaygınlaştırıyor.”

İHASAVAR Anti-Drone Sistemi

İHASAVARTM Anti-Drone RF Karıştırma ve Köreltme Sistemi, askeri tesislerin/üslerin, devlet kurum binalarının, üst düzey yetkili konutlarının, tören alanlarının, nizamiye ve kontrol noktalarının yakınlarında drone/mini-İHA uçurulmasının aktif karıştırma uygulaması ile engelleyerek koruma sağlamaktadır. İHASAVARTM, drone/mini-İHA’ların, uzaktan komuta, GPS/ GLONASS uydu seyrüsefer, veri ve görüntü aktarım frekanslarının tamamını aynı anda karıştırarak drone/mini-İHA kullanılarak oluşturulabilecek tehditleri bertaraf edebilmektedir.

İHASAVARTM, güvenlik personeline drone/mini-İHA’ların görüldüğü anda bertaraf edilmesi kabiliyetini kazandırarak anten yönlendirmesini sağlayan sensör sistemlerine ihtiyacı ortadan kaldırarak maliyet-etkin bir çözüm oluşturmaktadır. İHASAVARTM, özel tasarlanmış yüksek kazançlı yönlü anteni ile bu boyutta bir sistemden beklenen etkinlik mesafelerinin çok daha fazlasını sağlamaktadır. Silah tipi tasarımlı İHASAVARTM, kompakt sistem mimarisi, hafifliği ve taşınabilirliği ile kullanıcıya maksimum ergonomi sunmaktadır.

İHASAVARTMASELSAN üretimi İHASAVARTM silah sistemi

Sistem şarj edilebilir, yüksek kapasiteli Li-Ion bataryalar ile en az 1.5 saat durmaksızın yayın yapabilmektedir. Son teknoloji ürünü, en hızlı şekilde sentezleyen sayısal altyapısı ile İHASAVARTM, Programlanabilir bir Yazılım Tabanlı Karıştırma Sistemi olup programlanabilme imkanı sayesinde taktik ve operasyonel ihtiyaçlara etkili çözüm sunmaktadır. Farklı taktik senaryolarda kullanmak üzere, kullanıcı tarafından yüzden fazla farklı “karıştırma profilleri” bir dizüstü bilgisayar aracılığıyla programlanarak tanımlanabilmektedir.

Kaynak: DefenceTürk

Azerbaycan, Ermenistan’ın İHA mobil yer kontrol aracını vurdu Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum