AKINCI TİHA ve TB2 S/İHA maketi Mısır bayrağı ile sergileniyor

Mısır’da halihazırda devam eden EDEX 2023 savunma sanayii fuarında Baykar tarafından geliştirilen TB2 S/İHA ve AKINCI TİHA maketi yer aldı.

Mısırlı savunma sanayii araştırmacısı Mahmoud Gamal, X hesabı üzerinden Mısır’da devam etmekte olan EDEX 2023 savunma sanayii fuarında Bayraktar TB2 S/İHA ve AKINCI TİHA maketlerinin de olduğu görüntüleri paylaştı. Yapılan paylaşımda TB2 S/İHA ve AKINCI TİHA’ların mühimmatlarının da olduğu maketlerde Mısır bayrağı göze çarpıyor.

Özellikle İsrail-Filistin çatışmasının yaşanması Mısır’ın başta hava kuvvetleri olmak üzere silahlanma sürecine hız verdi. Bu bağlamda geçtiğimiz ayda Mısır, Sina Yarımadası’nda 4’üncü Zırhlı Tümeni’nin de yer aldığı büyük çaplı bir tatbikat düzenlemişti. Bu tatbikatta Mısır’ın Güney Kore’den tedarik ettiği K9 Thunder kundağı motorlu obüsler de ilk defa Mısır ordusunda görüntülenmişti.

EDEX 2023 savunma sanayii fuarı AKINCI TİHA maketi Görsel: Mahmoud Gamal

Bahse konu savunma sanayii fuarına Baykar’a ek olarak Türkiye’den ASELSAN, ROKETSAN ve TUSAŞ gibi firmalar da katılım sağlıyor. Bu bağlamda ASELSAN, EDEX’in ikinci günü, Mısır’da faaliyet gösteren Kader Factory firmasıyla İyi Niyet Anlaşması imzalamıştı. Diğer Türk firmalarının da Mısırlı firmalar ile anlaşmalara imza atması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Bangladeş ile ilgili savunma haberleri paylaşan sosyal medya hesabı Defense DTB’nin paylaşımına göre Bangladeş Ordusu’na teslim edilen Bayraktar TB2 S/İHA’lar göreve başlamıştı. Bangladeş ile geçtiğimiz yılın Temmuz ayında TB2 SİHA tedariki için sözleşme imzalanmıştı. Sözleşmenin içeriği ve ne kadar TB2 teslim edileceği ise açıklanmamıştı.

İlgili Olarak

ROKETSAN, EDEX ile Mısır’a açılıyor

 

Kaynak: DefenceTürk

AKINCI TİHA ve TB2 S/İHA maketi Mısır bayrağı ile sergileniyor Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum